Random image
torsdag 9. september 2010
Hjem > Om kommunen > Organisering > Nordsinni barnehage > Artikkel

Friluftsbarnehage på Dokka

Bilde av friluftbarnehagen Den nye friluftsbarnehagen på Østsinni er i full gang.

Nordre Land kommune har etablert en friluftsavdeling knyttet til Dokka barnehage. Avdelingen er  lagt til garden Skiaker nordre (Nordgarden) på Østsinni, ca 3,5 km fra sentrum.

15.august 2008 skal barnehagen stå klar til å ta imot 12-15 barn.

smia utbedres
 

Det fysiske arbeidet med tilrettelegging av barnehagen er allerede i gang. Barnehagens varmestue legges til gardens kårbygning, en leilighet på ca 90 m2som ble bygd i 1997. Bygningen er svært godt egnet til formålet.





 


bilde av smia”Basen” vil bli lagt til gardens smie, ca. 50 m fra varmestua. Her skiftes det tak, installeres ovn med pipe, legges et grovt golv, settes inn vindu og det blir laget dører i hver ende etter ”stalldør-prinsippet”. Den øvrige innredningen vil en komme tilbake til senere i nært samarbeid med de som ansettes til å drive barnehagen. Det vil bli gruset en gangvei mellom varmestua og basen og nødvendig gjerding i området vil bli foretatt.
Fra grunneierens side vil areal for en event. kjøkkenhage eller lignende bli stilt til disposisjon, og barnehagen vil disponere et stort uteareal både i åpent lende, i skogsområde og på noen fine bergrabber med lauvskog.


 For å få et helhetlig tilbud knyttet til friluftsavdelingen vurderer vi å opprette en liten småbarnsavdeling i varmestua til barnehagen. 

 

friluftbarnehage på Nordgarden   cropped

Har du  spørsmål, ta kontakt med
konst.ass.rådmann    Odd Johs Egset         tlf 992 39 491
styrer Dokka,         Lisbeth Nygård                  tlf 970 33 990
styrer Nordsinni, Anne Ingeborg Terningen tlf 977 91 197