Random image
onsdag 8. februar 2012
Hjem > Om kommunen > Organisering > Kultur > Kulturkontoret > Artikkel

Nordre Land-prisen 2007 er tildelt Alastair Brown

Foto: Trond Lønstad, OA Kulturprisen ble overrakt av ordfører Liv Solveig Alfstad under Landingsjul 4. dag jul med følgende ord:

Det er en stor glede og ære for meg å dele ut Nordre Land prisen.  Det er vår kulturpris, den kan tildeles enkeltpersoner, grupper, lag eller foreninger fra Nordre Land som i løpet av året, eller gjennom en årrekke har gjort en særlig stor og verdifull innsats innenfor det utvidede kulturbegrepet.

 

Prisen skal være en påskjønnelse for utført innsats og som en oppmuntring til videre utvikling.

 

Engasjement og entusiasme er beskrivelser som ofte brukes om de som er vinnere av denne prisen. Og det gjelder i høyeste grad årets prisvinner. Alle som møter årets vinner blir først og fremst slått av hvordan han brenner for det han jobber med. Med stør glød og iver går han løs på oppgavene og jobber seint og tidlig for å oppnå det han ønsker. Hans faglige dyktighet innenfor området er også et kjennetegn.

 

Han har utdanning innen historie og arkeologi. Han har både studert og arbeidet langt fra Nordre Land, både i England, Skottland, Sør-Afrika og Australia. Han er født i 1952, han er ikke opprinnelig fra Dokka, men har bodd her i snart 20 år, så vi kan kalle han landing syntes jeg, selv om han nok aldri helt vil tale landingsdialekt.

 

Vinneren har vært svært viktig for utviklingen av Lands Museum.

Museet har utviklet seg mye disse årene. Lands Museum har blitt en viktig kulturinstitusjon, og har fått utvidet sin faglige stab betydelig. Det arbeides innen flere områder.

Det er gjennomført en vellykket konsolidering der vi gikk sammen med Hadeland folkemuseum og Kittilbu utmarksmuseum til Randsfjordmuseene. Dette har åpnet for et godt og konstruktivt samarbeid.

Det har blitt satset på naturhistorie og der står vi sterkt i dag. Det har gjennom disse årene blitt gitt ut flere bøker i serien Boka om Land og den årlige landingen er også et viktig bidrag. Bygningsmassen er også utvidet.

 

Bygningsvern er også et satsningsområde. Det er etablert et høgskolestudium i bygningsvern i samarbeid med Høgskolen i Sør-Trøndelag. Her ser vi i dag et konkret eksempel der den gamle låven på Nerlaus blir satt opp igjen som ny administrasjonsbygning for museet. Det store prosjektet det arbeides med nå er etableringen av Dokkadelta nasjonale våtmarkssenter. Dette er et svært spennende og viktig prosjekt for oss.

 

Uten prisvinneren utrettelige innsats gjennom mange år hadde neppe Lands Museum vært der det er i dag.

 

Da er det vel ingen som er i tvil om hvem som er årets vinner.

Vinner av Nordre Land-prisen 2007 er Alastair Brown.