Random image
onsdag 8. februar 2012

Tømmertransport på bane

Tog Valdresbanen AS og NORSKOG / Nortømmer arrangerte skogkveld der tømmertransport på bane var temaet.

Gaute Nøkleholm fra NORSKOG innledet skogkvelden med trender innen skogbruk, klima og transport. 

Vår tids store utfordring i forhold til klimaendringer vil øke behovet for trevirke som en fornybar ressurs. Ustabile forhold omkring hvor fremtidens industri vil bli plassert er et argument for jernbanen. Tømmertransport på jernbane har store fordeler over lange avstander og er både klimamessig og samfunnsmessig å foretrekke fremfor biltransport.

Det er nedsatt et utvalg som skal se på tømmertransport på jernbane i Norge. De skal avlegge sin rapport i september 2010.

Den kulturelle delen av arrangementet ble besørget av  jazzmusiker Jon Balke som har bosatt seg på småbruket Madsstuen i Fall. I sitt innlegg var han inne på at det i tillegg til tømmertransport vil ha betydning for de som vil etablere seg med turistrettet virksomhet i området å kunne ha et jernbanetilbud.

Sven Järnberg (tidl. Direktør i Inlandsbanan) og konsulent og gründer Sverre Alversson hadde et innlegg om hvordan de har fått til en privat løsning for godstransport på Inlandsbanan. Deres utgangspunkt var ikke veldig ulikt det vi har på Valdresbanen.

 

Det var stor oppslutning om skogkvelden på Ankaltrud den 11/2-2010.